
9 maja rozpocznie się XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki i potrwa do 18 maja. Zakończy się Rodzinnym Piknikiem Naukowym na stadionie Chorten Arena w Białymstoku.
W trakcie wydarzenia zaplanowano liczne warsztaty, wykłady, pokazy, eksperymenty, zajęcia w laboratoriach, spektakle, wystawy, koncerty, naukowe podróże, gry czy seanse w planetarium. Prawie każdy festiwalowy dzień będzie wypełniony przeróżnymi atrakcjami.
- 15 maja, czyli festiwalowy dzień UwB, to będzie koncentracja tego - co najlepsze na naszym Uniwersytecie, tego - na czym się najlepiej znamy. Nie tylko naukowcy, ale i nasi studenci będą żywo uczestniczyli we wszystkich przedsięwzięciach. Mamy np. wykład o podlaskich szeptuchach i warsztaty o antybiotykach w akcji – czyli jak pokonać niewidzialnych wrogów. Jeżeli chodzi o chemię, to jest ona magiczna i artystyczna – i tak nasi naukowcy będą ją przedstawiali. Sztuczna inteligencja – wszyscy chcemy się dowiedzieć, jak wchodzi w nasze życie, jak sobie z nią radzić, jak ją wykorzystać jako narzędzie – będziemy o tym rozmawiać. Odkryjemy świat szyfrowania i tajemnice linii papilarnych, ale będzie też o mafii: ekonomicznej i finansowej – oczywiście na ul. Warszawskiej, bo tam mamy specjalistów – wymieniał prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB.
14 maja będzie "Dzień Kultury w kampusie UwB
Uczelnia w tym roku jednego dnia, a dokładniej 14 maja, mocny nacisk położy na kulturę. Wtedy odbędzie się właśnie "Dzień Kultury w kampusie UwB". Organizatorzy zaplanowali wówczas potężną dawkę artystycznych wrażeń, a dostarczą ich m.in. wernisaż prac artystycznych pracowników i studentów UwB, spektakl Teatru Bez Nazwy, koncert szkoły artystycznej JustSound, czy Silent Disco.
Hasło tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brzmi: Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe. (Zdarza się, że pozory mylą i że jest to fałszywy alarm, ale może też się zdarzyć, że będzie to odkrycie jakiejś ważnej prawdy"). Autorem cytowanych słów jest Alexander Fleming, odkrywca penicyliny, laureat nagrody Nobla.
Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, ale na wiele imprez trzeba się wcześniej zarejestrować. Zapisy rozpoczęły się w piątek, 11 kwietnia i prowadzone są poprzez stronę: www.podaskifestiwal.pl
Imprezę organizuje aż 11 uczelni
PFNiS organizuje 11 uczelni publicznych i niepublicznych: Uniwersytet w Białymstoku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Akademia Podlaska w Białymstoku – Akademia Nauk Stosowanych, Akademia Łomżyńska, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".
Portal BialystokOnline patronuje wydarzeniu
24@bialystokonline.pl