Pielęgnacja skóry z AZS

2025.02.06 08:00
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to często występująca, przewlekła choroba dermatologiczna, objawiająca się stanem zapalnym, suchością oraz uciążliwym świądem. AZS nie tylko powoduje widoczne zmiany skórne, ale przede wszystkim znacznie pogarsza komfort życia pacjentów. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami? Jednym z najważniejszych elementów terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna wyglądać.
Pielęgnacja skóry z AZS

Co to jest atopowe zapalenie skóry i jak się objawia?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry (nazywane również egzemą atopową) to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych o szczególnym podłożu genetycznym. Swój początek najczęściej ma już we wczesnym dzieciństwie, dotykając niemowlęta już od pierwszych miesięcy życia. Na AZS choruje aż 15-25% dzieci oraz 2-8% osób dorosłych.

Jak objawia się AZS? Typowe symptomy to: stan zapalny skóry, bardzo duża suchość, czerwone plamy z małymi pęcherzykami, grudkami, a nawet niewielkimi rankami. Charakterystyczny dla AZS jest silny świąd, powodujący duży dyskomfort i ciągłą potrzebę drapania skóry, co jeszcze bardziej ją uszkadza. Przy AZS często diagnozuje się również obecność przerostu gronkowca złocistego.

Skąd właściwie bierze się AZS? Skóra to nasz największy narząd, którego podstawową funkcją jest ochrona organizmu przed wnikaniem do niego drobnoustrojów, alergenów czy szkodliwych substancji. Niektórzy są jednak wrażliwsi na działanie czynników zewnętrznych i alergenów. Bariera ochronna skóry jest wówczas osłabiona, a skóra staje się jeszcze podatniejsza na szkodliwe czynniki środowiskowe. U takich osób w wyniku kontaktu z alergenami dochodzi do powstania stanu zapalnego oraz zmian skórnych.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na AZS? Ogromną rolę pełnią predyspozycje genetyczne, środowisko życia pacjenta, a także nadaktywność układu immunologicznego. Przeczytaj więcej o atopowym zapaleniu skóry na: https://www.bioderma.pl/twoja-skora/skora-sucha-i-atopowa/skora-podrazniona-swedzaca-atopowa/czym-charakteryzuje-sie-skora-atopowa-i-jak-zapobiegac-nawrotom-egzemy


Pielęgnacja skóry z AZS - prawidłowe nawyki podczas kąpieli to podstawa!

Jak przeciwdziałać objawom AZS? Oprócz unikania potencjalnych alergenów i stosowania ewentualnych leków przepisanych przez lekarza, niebagatelną rolę odgrywa właściwa troska o skórę oraz codzienne nawyki higieniczne i pielęgnacyjne. Jednym z „wrogów” skóry dotkniętej AZS jest gorąca woda oraz długi kontakt z nią. Z tego powodu zalecane są krótkie prysznice w wodzie o temperaturze, nieprzekraczającej 35Cº. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z długiego przesiadywania w wannie, a zwłaszcza z kąpieli z dodatkiem musujących kul czy soli posiadających zapach i barwniki w składzie. Należy unikać również zwykłego mydła, ze względu na jego silnie zasadowy charakter.

Wszystkie te nawyki – gorąca woda, długie kąpiele, używanie mydła, soli czy dodatków musujących – wysuszają skórę i podrażniają ją, powodując pogorszenie jej kondycji. Do mycia najlepiej stosować łagodne substancje myjące typu syndet (tzw. mydło bez mydła), tłuste mydło o fizjologicznym pH lub stworzony z myślą o AZS olejek, np. olejek pod prysznic i do kąpieli Atoderm Huile de douche marki Bioderma, zawierający biolipidy roslinne, niacynamid oraz patent SKIN BARRIER THERAPY™, ograniczający przyleganie gronkowca złocistego. Tego typu produkty natłuszczają skórę już podczas mycia, kojąc ją i odbudowując jej barierę ochronną.


Zatroszcz się o skórę po kąpieli - odpowiednia pielęgnacja przynosząca ukojenie

Ogromne znaczenie ma również sposób pielęgnacji po kąpieli. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sposób wycierania mokrej skóry. Należy osuszać skórę delikatnie miękkim bawełnianym ręcznikiem, unikając mocnego pocierania. Koniecznym elementem pielęgnacji skóry z AZS jest stosowanie emolientów, czyli produktów o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i regenerującym naruszoną barierę ochronną skóry, takich jak np. balsam emolientowy Bioderma - Atoderm Intensive baume. Jeśli zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry, aplikuj emolient po każdej kąpieli i w ciągu dnia w razie potrzeby.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1345 osób online