
Julliet EM Festival, który jest organizowany przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku, to jedno z nielicznych w Polsce wydarzeń artystycznych tak mocno zakorzenionych w idei Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego. Festiwal czerpie z dziedzictwa Julitty Sleńdzińskiej – malarki, pedagoga i kustoszki – stawiając na oryginalność przekazu oraz refleksyjny dialog z odbiorcą.
Hasło tegorocznej edycji – „Między dźwiękiem a gestem” – sygnalizuje próbę połączenia warstwy muzycznej z performatywną i narracyjną. Artyści, którzy pojawią się w Białymstoku, zaprezentują nie tylko mistrzowskie wykonania utworów dawnych mistrzów, lecz również wprowadzą słuchaczy w ich kontekst historyczny, filozoficzny i wizualny.
Festiwal zainauguruje recital klawikordowy Marii Erdman pt. „Co się stało z Tabulaturą z Klasztoru św. Ducha?”, który odbędzie się 13 lipca w Galerii im. Sleńdzińskich. Tydzień później, 20 lipca, w tym samym miejscu zaplanowano multimedialną gawędę Patryka Gawrychowskiego poświęconą obrazowi Rembrandta.
W części koncertowej znajdzie się recital „Heinrich Ignaz Franz von Biber i Johann Sebastian Bach”, który 21 lipca w Starym Kościele Farnym wykonają Martyna Pastuszka (skrzypce barokowe) i Justyna Rekść-Raubo (viola da gamba). Z kolei 27 lipca w Auli Magna Pałacu Branickich zabrzmi „W szaleństwie Renesansu” – koncert kameralny z udziałem m.in. Sławomira Zubrzyckiego, twórcy współczesnej wersji violi organista.
Jesienną część festiwalu wypełni emisja słuchowisk muzycznych online w ramach cyklu HInsPe. Od 5 do 19 października na platformach internetowych dostępne będą produkcje z ostatnich edycji, a także premiera słuchowiska dla dzieci „Lilołak i tajemnica kołowego smyczka”. Wśród wykonawców znajdą się Wojciech Malajkat, Barbara Dziekan-Vajda, Rafał Królikowski, Wiesław Czołpiński, Anna Maria Chrostowska, Andrii Okhrimchuk, a także studenci Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie i uczniowie ZPOSM I i II stopnia nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie.
Za scenariusz i opracowanie muzyczne słuchowisk odpowiada Anna Urszula Kucharska, natomiast reżyserią zajmie się Jerzy Łazewski. Muzyka pochodzi z archiwalnych i studyjnych nagrań festiwalowych.
Julliet EM Festival 2025 to propozycja dla wszystkich, którzy cenią muzykę dawną w twórczym, interdyscyplinarnym ujęciu – od pasjonatów, przez młodzież artystyczną, po osoby szukające głębszego kontaktu ze sztuką.
Portal BiałystokOnline objął wydarzenie patronatem medialnym.
Więcej informacji: Julliet EM Festival
24@bialystokonline.pl