
Harcerze bezpieczni – decyzja zapadła wcześniej
Grupa 40 harcerzy została we wtorek przeniesiona do pobliskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Ewakuacja miała charakter prewencyjny i przebiegła bez żadnych zakłóceń. To przykład działań wyprzedzających, które mają zminimalizować ryzyko dla dzieci i młodzieży przebywających na wakacjach pod gołym niebem.
Podlascy strażacy i funkcjonariusze policji kontaktują się obecnie ze wszystkimi organizatorami wypoczynku w regionie, przekazując informacje o prognozach i możliwych zagrożeniach. W razie konieczności służby są przygotowane do natychmiastowej ewakuacji kolejnych grup.
Sztaby kryzysowe na bieżąco raportują sytuację
Od wtorku regularnie odbywają się wideokonferencje Zespołów Zarządzania Kryzysowego z udziałem najważniejszych osób w państwie, w tym premiera Donalda Tuska, ministrów MSWiA i MON, przedstawicieli IMGW, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Wód Polskich. W spotkaniach uczestniczą również wojewoda podlaski i jego zastępcy: Paweł Krutul i Michał Gąsowski, wspierani przez przedstawicieli lokalnych służb.
Celem tych narad jest skoordynowanie działań i natychmiastowe reagowanie w razie nagłych zdarzeń pogodowych. Podlasie jest jednym z regionów szczególnie monitorowanych ze względu na rozproszone osiedla, liczne obozy letnie i ryzyko lokalnych podtopień.
Co możesz zrobić, by się przygotować?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o podstawowych zasadach postępowania w razie zagrożenia podtopieniami:
- śledź komunikaty pogodowe i ostrzeżenia w lokalnych mediach,
- przenieś cenne przedmioty na wyższe kondygnacje budynku,
- miej zawsze naładowany telefon komórkowy,
- przestaw samochód w bezpieczne miejsce,
- przygotuj worki z piaskiem do zabezpieczenia budynku.
Jeśli zauważysz sytuację mogącą zagrażać bezpieczeństwu, nie wahaj się i dzwoń pod numer alarmowy 112.
ewa.reducha@bialystokonline.pl