
Policjanci z białostockiej drogówki – zarówno z lądu, jak i powietrza – sprawdzali, jak uczestnicy ruchu drogowego zachowują się na przejazdach kolejowych. Działania te miały na celu kształtowanie i utrwalanie bezpiecznych zachowań w tych newralgicznych miejscach. Funkcjonariusze przypominali o konsekwencjach wynikających z braku ostrożności w okolicy torów, zwracając szczególną uwagę na obowiązek zatrzymania się przed znakiem „STOP” oraz stosowania się do sygnalizacji świetlnej. Pomagała im kamera policyjnego drona, dzięki której łatwiej ujawniali nieprawidłowe zachowania kierowców.
Funkcjonariusze w trakcie kontroli sprawdzili ponad 200 kierowców. Zarejestrowali ponad 150 wykroczeń, z czego ponad 60 dotyczyło niestosowania się do znaku „STOP”. Mundurowi zatrzymali także nietrzeźwego kierowcę — w Czarnej Białostockiej do kontroli drogowej został zatrzymany ford, którym kierował 48-latek. Mężczyzna od razu przyznał, że spożywał alkohol. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowca stracił prawo jazdy, a jego pojazd zabezpieczono i odholowano na policyjny parking. O dalszym losie auta zdecyduje sąd. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Tego samego dnia policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pierwszy z nich został zatrzymany na ulicy Piastowskiej. Kierowca mercedesa jechał z prędkością 105 km/h na obowiązującym tam ograniczeniu do 50 km/h. 35-latek otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych. Niespełna dwie godziny później na ulicy Paderewskiego policyjny radar złapał 41-letniego kierowcę bmw, który przekroczył prędkość o 54 km/h na odcinku z limitem 70 km/h. Na pytanie o powód przekroczenia prędkości odpowiedział, że „zdarza się”. On również został ukarany mandatem na 1500 zł i 13 punktami. Obaj stracili prawa jazdy na 3 miesiące.
Policjanci przypominają o obowiązkach kierujących pojazdami:
• Zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez niego, należy zachować szczególną ostrożność.
• Przed wjazdem na tory trzeba upewnić się, że nie nadjeżdża pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza gdy widoczność jest ograniczona np. przez mgłę.
• Pojazd powinien być prowadzony z prędkością umożliwiającą zatrzymanie w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pociąg lub sygnalizacja zakazuje wjazdu.
• W przypadku unieruchomienia pojazdu na przejeździe należy go niezwłocznie usunąć lub jeśli to niemożliwe, ostrzec nadjeżdżający pojazd szynowy.
Kierującemu zabrania się:
• Objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli rozpoczęto ich opuszczanie lub podnoszenie nie zostało zakończone.
• Wjeżdżania na przejazd, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
• Wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym oraz bezpośrednio przed nim.
• Omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu, jeśli wymagałoby to wjazdu na pas ruchu dla przeciwnego kierunku.
24@bialystokonline.pl