
"Dotrzymaliśmy słowa" – kolejne umowy podpisane
Niedawno informowaliśmy o przekazaniu ponad 10 milionów złotych na inwestycje wodno-kanalizacyjne w dziesięciu podlaskich gminach. To jednak nie koniec dobrych wieści – kolejne trzy samorządy otrzymają łącznie 14 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Pieniądze trafią do Stawisk, Wasilkowa i Puńska, a inwestycje mają kluczowe znaczenie dla mieszkańców tych gmin.
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku podpisano kolejne umowy na dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Jak zaznaczył członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, to efekt konsekwentnych działań samorządu i skutecznych rozmów z ministerstwem rolnictwa.
– Mówiliśmy wtedy, że nie jest to nasze ostatnie słowo. Że podejmiemy działania, aby ten konkurs kontynuować i kolejne samorządy mogły zrealizować te tak ważne dla mieszkańców inwestycje – mówił Bogdan Dyjuk. – Tym działaniem pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa, jeśli chodzi o przedsięwzięcia istotne dla rozwoju regionu.
Zgodnie z zasadami konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi każdemu województwu przyznano określoną alokację finansową oraz wskaźnik liczby przyłączy, który w przypadku województwa podlaskiego wyniósł 1708. Już pierwsza transza umów podpisanych na początku marca wyczerpała ten limit. Zarząd województwa podjął więc działania mające na celu zwiększenie dostępnej puli i – po pozytywnej decyzji resortu – udało się podpisać umowy z kolejnymi trzema gminami.
Stawiski, Wasilków i Puńsk z nową infrastrukturą
Dzięki dofinansowaniu gmina Stawiski przeprowadzi kompleksową modernizację 11-kilometrowego, 30-letniego i bardzo awaryjnego odcinka wodociągu. Jak podkreślała burmistrz Agnieszka Rutkowska, inwestycja ta pozwoli zapewnić dostęp do wody ponad 400 mieszkańcom.
– Właściwie nie ma miesiąca, żeby nie doszło na nim do awarii – mówiła podczas podpisania umowy.
Nowoczesnym rozwiązaniem w projekcie będzie zastosowanie systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Telemetria pozwoli na bieżące monitorowanie zużycia wody, co ułatwi zarządzanie siecią, zmniejszy ryzyko nieszczelności i przyspieszy reakcję na ewentualne awarie.
W Wasilkowie inwestycja obejmie rozbudowę sieci wodociągowej w trzech miejscowościach: Studzianki, Jurowce i Osowicze. Dzięki niej około 600 mieszkańców zyska dostęp do bieżącej wody. To szczególnie ważne na przedmieściach Białegostoku, które dynamicznie się rozwijają i potrzebują nowoczesnej infrastruktury.
Z kolei w gminie Puńsk, która już wcześniej inwestowała w stację uzdatniania wody i nową oczyszczalnię ścieków, projekt przewiduje ponad 200 nowych przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Podlaskie liderem w KPO
Warto podkreślić, że województwo podlaskie było pierwszym regionem w kraju, który podpisał umowy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój infrastruktury wodno-ściekowej. Jak podkreślał podczas konferencji dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Andrzej Pleszuk, alokacja przyznana regionowi przekroczyła 53 miliony złotych.
– Dzięki aktywności gmin i sprawnemu działaniu samorządu województwa, nie tylko w pełni wykorzystujemy przyznane fundusze, ale też skutecznie zabiegamy o możliwość ich zwiększenia – mówił Pleszuk.
Inwestycje realizowane w ramach KPO to nie tylko poprawa jakości życia mieszkańców i dostęp do podstawowych usług. To również wzmocnienie potencjału regionu, podniesienie atrakcyjności terenów inwestycyjnych oraz dbałość o środowisko naturalne.
Zarząd województwa podlaskiego zapowiada dalsze działania w zakresie rozwoju infrastruktury komunalnej i zachęca gminy do aktywnego ubiegania się o środki zewnętrzne.
ewa.reducha@bialystokonline.pl