
Długi remont i zmiany na stanowiskach
Kompleksowa modernizacja siedziby Teatru Dramatycznego rozpoczęła się latem 2021 roku, jeszcze za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości w województwie podlaskim. Pierwotne założenia mówiły o zakończeniu prac po 18 miesiącach, jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała te plany. Obecnie teatr wciąż nie może wrócić do swojej historycznej siedziby, a jego zespół artystyczny gra w zastępczych lokalizacjach w całym mieście.
W międzyczasie doszło do zmian personalnych. Poprzedni dyrektor teatru, Piotr Półtorak, nie dokończył swojej kadencji – został odwołany ze stanowiska. W lutym bieżącego roku funkcję pełniącego obowiązki dyrektora powierzono Ireneuszowi Glinieckiemu, dotychczasowemu zastępcy Półtoraka. Jego głównym zadaniem jest dokończenie remontu.
Glinieckiego w kwestiach artystycznych wspiera Marek Tyszkiewicz – aktor Teatru Dramatycznego oraz radny miejski Białegostoku, który objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych.
Trzeci projekt, nowa nadzieja
Jak donosi "Kurier Poranny", obecnie powstaje nowa, trzecia już dokumentacja projektowa. Ma ona umożliwić wznowienie i skuteczne zakończenie modernizacji obiektu.
Według Jacka Piorunka z zarządu województwa podlaskiego, dokumentacja ma być gotowa do końca września. O planach zakończenia remontu mówi także marszałek województwa podlaskiego, Łukasz Prokorym. – Bardzo nam zależy na tym, aby mieszkańcy stolicy i województwa podlaskiego mogli spędzić wieczór sylwestrowy 2026/2027 na premierze w Teatrze Dramatycznym – przyznał w rozmowie z "Kurierem Porannym".
Siedziba Teatru Dramatycznego to zabytkowy gmach – dawny Dom Ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zaprojektowany przez Jarosława Girynia, znanego również z projektu Domu Ludowego w Supraślu. Budowla z okresu międzywojennego reprezentuje styl modernistyczny i od lat stanowi ważny punkt na kulturalnej mapie Białegostoku. W związku z przedłużającym się remontem, aktorzy Dramatycznego występują obecnie w różnych lokalizacjach tymczasowych – m.in. w Kinie Ton przy Rynku Kościuszki, w Uniwersyteckim Centrum Kultury na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku oraz w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB.
24@bialystokonline.pl