Ratują zdrowie dzieci z otyłością. Historyczna operacja w UDSK

2025.07.24 11:20
W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wykonano pierwszą w regionie operację bariatryczną u pacjentki pediatrycznej. To przełomowy krok w leczeniu skrajnej otyłości wśród dzieci.
Ratują zdrowie dzieci z otyłością. Historyczna operacja w UDSK
Fot: UDSK

Przełom w leczeniu dzieci z otyłością

W ubiegłym tygodniu w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zespół chirurgów, przy współpracy z dr. Mikołajem Czerniawskim z I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, przeprowadził pierwszą w historii placówki – i zarazem pierwszą w województwie podlaskim – operację bariatryczną u pacjentki pediatrycznej.

Zabieg przeszła nastoletnia dziewczynka zmagająca się z otyłością olbrzymią – ważyła 132 kg przy wzroście 165 cm. Wcześniejsze próby leczenia zachowawczego, w tym dietoterapii i wsparcia psychologicznego, nie przyniosły trwałych efektów. Ze względu na ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych, po konsultacjach z zespołem specjalistów podjęto decyzję o leczeniu operacyjnym.

Operacja została przeprowadzona techniką rękawowej resekcji żołądka (tzw. sleeve gastrectomy), wykonywaną laparoskopowo. Dzięki tej nowoczesnej metodzie zabieg był mało inwazyjny i zakończył się sukcesem – bez powikłań.

Pacjentka została wypisana do domu, a obecnie objęta jest dalszą opieką dietetyczną i psychologiczną.

Bariatria pediatryczna – wciąż rzadkość w Polsce

Chirurgia bariatryczna u dzieci to nadal rzadko stosowana metoda leczenia w Polsce. Wdrożenie tej terapii możliwe jest jedynie w nielicznych, wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach. Niemniej jednak, przy spełnieniu ściśle określonych warunków, może być jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia dziecka.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, leczenie operacyjne można rozważać u pacjentów, którzy:

- mają BMI powyżej 35–40 oraz powikłania zdrowotne,

- przeszli co najmniej 6–12 miesięcy intensywnej terapii zachowawczej bez poprawy,

- posiadają odpowiednie wsparcie psychologiczne i rodzinne,

- osiągnęli dojrzałość fizyczną i emocjonalną.

Można zgłaszać się na konsultacje

Szpital wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie tego wyjątkowego zabiegu – chirurgom, anestezjologom, pediatrom, dietetykom, psychologom i pielęgniarkom. To ich współpraca i profesjonalizm umożliwiły wykonanie operacji, która może całkowicie odmienić życie młodej pacjentki.

Rodziny zainteresowane leczeniem bariatrycznym dzieci mogą zgłaszać się na konsultacje do poradni chirurgii dziecięcej UDSK.

MZ
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39