Rail Baltica. Rekordowy przetarg na odcinek Białystok - Ełk o długości 100 km

2025.01.07 09:00
Kto zmodernizuje 100-kilometrowy odcinek Rail Baltica linii kolejowej Białystok - Ełk? W ramach inwestycji całkowicie zmieni się transportowe oblicze zachodniej części Białegostoku. Za kilka lat podróżni pojadą pociągiem z Białegostoku do Ełku w 55 minut, z prędkością do 200 km/h.
Rail Baltica. Rekordowy przetarg na odcinek Białystok - Ełk o długości 100 km
Fot: Krzysztof Zdanuczyk / Podlaski Urząd Wojewódzki

Przetarg - rekordowy i z nowymi warunkami

Rozpoczęła się procedura przetargowa na modernizację stukilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltiki. Przedsięwzięcie realizowane jest przez PKP PLK CRI, a jego szacowany koszt wynosi 6 miliardów złotych - co jest największym przetargiem w historii. Po modernizacji, której zakończenie jest zaplanowane na 2029 rok, przejazd z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku wyniesie 55 minut (teraz jest to 1,35 h).

Co ważne, po raz pierwszy z postępowania zostaną wykluczeni wykonawcy, którzy mają siedzibę poza Unią Europejską, Europejskim Obszarem Gospodarczym oraz podmioty z państw nieobjętych porozumieniem o zamówieniach rządowych w ramach Światowej Organizacji Handlu WTO. Jest to reakcja na niedawno ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE.

Linia z Białegostoku do Ełku ma być wybudowana w standardzie dwutorowym. Na około 80 proc. trasy prędkość będzie dochodzić do 200 km/h, na pozostałych będzie to 160 km/h. Obecnie na tej trasie pociągi pasażerskie jeżdżą z maksymalną prędkością 100 km/h.

Zmodernizowanych zostanie 8 stacji i 10 przystanków – całość zyska nowy standard. Na całej długości dobudowany zostanie drugi tor, co zdecydowanie zwiększy możliwości prowadzenia ruchu pociągów. Sprawne i bezpieczne kursowanie składów zapewnią nowoczesne, komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Jakie prace zostaną wykonane w stolicy województwa podlaskiego?

– To inwestycja korzystna także dla Białegostoku. Dzięki niej w zachodniej części naszego miasta zostaną wykonane inwestycje, które bardzo usprawnią ruch i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim.

W miejscu istniejącej kładki dla pieszych na przedłużeniu ul. Wrocławskiej (połączenie z ul. Litewską) ma zostać wybudowane przejście podziemne pieszo-rowerowe. Ulica ks. J. Popiełuszki będzie rozbudowana do układu dwujezdniowego, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstanie tam także tunel pod torami kolejowymi. Nastąpi zmiana lokalizacji stacji Białystok Bacieczki – istniejący przystanek zostanie przeniesiony w kierunku Al. Jana Pawła II (dojazd od ul. Esperantystów i ulic przyległych).

Co jeszcze zaplanowano w ramach inwestycji?

Inwestycja zmieni warunki podróżowania – nowe perony zyskają taki sam standard, jak na przebudowanym odcinku Czyżew – Białystok. Dla podróżnych będzie przygotowanych 6 stacji i 10 przystanków, z nowoczesnymi platformami, dostosowanymi do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Powstaną dwa nowe przystanki: Dziękonie (zamiast przystanku Czechowizna) oraz Ciemnoszyje. Niektóre zmienią swoją lokalizację, aby kolej znalazła się bliżej mieszkańców – tak będzie na stacji Białystok Starosielce oraz przystankach Białystok Bacieczki, Fasty i Borsukówka. Dotychczasowy przystanek Dobrzyniewo Duże przemieni się w stację, co stworzy dodatkowe możliwości prowadzenia ruchu pociągów.

Podobnie jak na trasie Czyżew – Białystok, także na linii do Ełku przejazdy kolejowo-drogowe w poziomie szyn zastąpią skrzyżowania bezkolizyjne – tunele i wiadukty. Zaplanowano budowę 20 wiaduktów drogowych, 12 wiaduktów kolejowych oraz 12 przejść pod torami. Kierowcy nie będą musieli zatrzymywać się przed torami, a pociągi – po zakończeniu wszystkich prac i przyszłym uruchomieniu systemu ETCS – na większości odcinka będą mogły jeździć z prędkością 200 km/h. Poprawią się także warunki transportu towarów – nowa linia i stacje po przebudowie zapewnią możliwość jazdy składów o prędkości do 120 km/h i długości 750 m.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
2564 osób online