Oszukiwali metodą "na policjanta". Wpadło dwóch podejrzanych

2025.01.13 08:00
Metoda „na policjanta” wciąż zbiera żniwo. W Sokółce i Białymstoku doszło do prób wyłudzeń dużych sum pieniędzy od osób starszych. Dzięki czujności jednej z pokrzywdzonych, oszustwo w Chlewisku Dolnym nie doszło do skutku, ale w innym przypadku sprawcy wyłudzili 51 tys. zł.
Oszukiwali metodą "na policjanta". Wpadło dwóch podejrzanych
Fot: Pixabay

Nieudana próba oszustwa w Chlewisku Dolnym

Prokuratura Rejonowa w Sokółce nadzoruje dochodzenie przeciwko Patrykowi M., podejrzanemu o usiłowanie wyłudzenia znacznej kwoty pieniędzy metodą „na policjanta”. Do zdarzenia doszło 26 września 2024 roku w miejscowości Chlewisk Dolny.

Według ustaleń śledczych, Patryk M. działał w porozumieniu z nieustalonymi wspólnikami. Oszuści telefonicznie wprowadzili w błąd pokrzywdzoną, podszywając się pod funkcjonariusza policji, prokuratora, a także jej córkę i syna. W rozmowie poinformowano kobietę, że jej córka spowodowała wypadek drogowy, w wyniku którego ktoś znalazł się w stanie zagrożenia życia. Aby uniknąć rzekomego aresztu córki, oszuści zażądali od kobiety 160 tysięcy złotych, które miały być przeznaczone na kaucję.

W realizacji oszustwa Patryk M. udał się do domu pokrzywdzonej, podając się za adwokata jej córki. Próba wyłudzenia jednak nie powiodła się dzięki stanowczej postawie kobiety, która nie przekazała żądanych pieniędzy.

Postawiono zarzuty

Patryk M. został zatrzymany i przesłuchany. W swoich wyjaśnieniach przyznał się do zarzutu, ale próbował umniejszyć swoją rolę. Twierdził, że działał pod wpływem nietrzeźwości i na zlecenie nieznajomego, którego spotkał na dworcu w Warszawie.

Miał jedynie odebrać „paczkę” w Białymstoku i przekazać ją dalej, ale ostatecznie wycofał się z zadania i wrócił do stolicy. Prokuratura uznała te wyjaśnienia za niewiarygodne, wskazując, że oskarżony działał zorganizowanie i świadomie. Dodatkowo podkreślono, że Patryk M. był już wcześniej skazany za podobne przestępstwa i dopuścił się oszustwa w ciągu 5 lat od odbycia co najmniej sześciu miesięcy kary więzienia.

Sąd Rejonowy w Sokółce zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Śledztwo trwa, a organy ścigania analizują dane telekomunikacyjne w celu identyfikacji wspólników oskarżonego.

Oszustwa w Białymstoku – straty na kwotę 51 tysięcy złotych

Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Białymstoku przeciwko 55-letniemu mężczyźnie, który wspólnie z nieustalonymi osobami dopuścił się dwóch oszustw metodą „na policjanta”.

W obu przypadkach oskarżony podszywał się pod funkcjonariusza Policji i przekonywał starsze osoby, że ich oszczędności są zagrożone. Twierdził, że konieczne jest natychmiastowe przekazanie pieniędzy, aby je zabezpieczyć. Pokrzywdzeni, wprowadzeni w błąd, przekazali oszustowi swoje środki w łącznej kwocie 51 tysięcy złotych.

Czyny oskarżonego zostały zakwalifikowane jako przestępstwa z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, które zagrożone są karą pozbawienia wolności do 8 lat. W związku z wcześniejszymi wyrokami, mężczyzna odpowiada jako recydywista, co może wpłynąć na zaostrzenie wymiaru kary.

Oba przypadki wskazują na rozwijającą się skalę oszustw metodą „na policjanta”, które często skierowane są przeciwko osobom starszym. Prokuratury w Sokółce i Białymstoku podkreślają, że tego rodzaju działania są nie tylko poważnym naruszeniem prawa, ale także ogromnym obciążeniem psychicznym dla ofiar, które często żyją w strachu i niepewności po takich incydentach. Trwa walka z tego typu przestępczością, a kluczową rolę odgrywają edukacja społeczeństwa oraz szybkie działania organów ścigania w celu identyfikacji i ukarania sprawców.

MW
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1309 osób online