Niezwykły projekt białostockich biologów. Dzięki nim można sprawdzać jakość podlaskich wód

2024.11.21 08:45
W ramach projektu prowadzonego przez Katedrę Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku można sprawdzać jakość podlaskich rzek.
Niezwykły projekt białostockich biologów. Dzięki nim można sprawdzać jakość podlaskich wód
Fot: pixabay.com

W ramach projektu "Akademia wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego AQUA", który prowadzi Katedra Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku - utworzono stronę internetową woda.uwb.edu.pl. Na portalu można sprawdzać aktualne pomiary temperatury i tlenu w wodach kilku rzek województwa podlaskiego.

Białostoccy biolodzy, którzy zamieszczają na portalu informacje, które dotyczą podlaskich wód, prowadzą pomiary w czterech lokalizacjach: rzeka Nurzec (Boćki), rzeka Supraśl (Supraśl), rzeka Biała (Zawady) oraz rzeka Biebrza (Dolistowo Stare). W tych wybranych miejscach, do istniejącej infrastruktury IMGW zostały dołączone specjalne czujniki tlenu.

"Zasoby rozpuszczonego tlenu w wodach rzekach różnią się pomiędzy rzekami, ale także zmieniają się w ciągu dnia. W podlaskich rzekach wysycenie wody tlenem najczęściej mieści się w zakresie 60-90 proc. Gdy wartości spadają poniżej 50 proc., pojawia się niedotlenienie, a to zjawisko powszechnie nazywa się przyducha, utrudniająca funkcjonowanie hydrobiontom, a także przyczynia się do masowego śnięcia ryb oraz bezkręgowców" – informują autorzy projektu.

- To pierwsza tego typu strona internetowa publicznie udostępniająca w systemie online dane pomiarowe jakości wód rzecznych z terenu województwa podlaskiego. Podobny zakres pomiarowy ma jedynie państwowy system, zainstalowany po powodzi na Odrze. Dostęp do aktualnych danych to jedna z dróg upowszechniania wiedzy o wodzie, która jest głównym celem naszego projektu. Pełniejsze poznanie i zrozumienie zachodzących tam procesów i zjawisk jest kluczem do zmiany postaw społeczeństwa w stosunku do wody. Jest jej coraz mniej, stale zmniejsza się jej dostępność i w coraz większym stopniu trzeba podejmować działania na rzecz jej ochrony – mówi prof. dr hab. Andrzej Górniak, kierownik projektu i szef Katedry Ekologii Wód na Wydziale Biologii UwB.

Zbierane dane mogą się przydać wielu osobom

Twórcy projektu podkreślają także, że ma on nie tylko cel edukacyjny, ale pozwala także zebranie niezbędnych danych, które mogą być wykorzystywane do analizy rzek.

- Centra Zarządzania Kryzysowego będą miały dodatkowe i aktualne źródło wiedzy o zdarzeniach niekorzystnych dla środowiska i człowieka. Również wędkarze regionu będą zadowoleni z prezentowanych danych, gdyż stan natlenienia wody m.in. wskazuje na potencjalne wyniki połowów. Latem z danych mogą skorzystać wielbiciele kąpieli, jako wskazówka przy wyborze najlepszych naturalnych kąpielisk – dodaje prof. Andrzej Górniak.

W ramach projektu "Akademia wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego "AQUA" organizowane są również warsztaty. Tworzona jest też monografia "Wody województwa podlaskiego".

JK
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
2508 osób online