Jagiellonia i Muzeum Wojska łączą siły. Umowa podpisana

2025.04.02 08:27
Kilka tygodni temu prezydent Tadeusz Truskolaski ogłosił, że na stadionie miejskim, który obecnie nosi nazwę Chorten Arena, powstanie Galeria Białostockiego Sportu. Prace nad jej utworzeniem trwają, o czym świadczy m.in. wtorkowe (1.04) podpisanie umowy pomiędzy Jagiellonią a Muzeum Wojska.
Jagiellonia i Muzeum Wojska łączą siły. Umowa podpisana
Fot: Jagiellonia Białystok

Kooperacja, która przyniesie wielkie korzyści

Historia Białegostoku jest bogata w różnego rodzaju wydarzenia sportowe. Ogromną cegiełkę sportowego dziedzictwa tworzy choćby tradycja 42. Pułku Piechoty im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, która łączy Jagiellonię i Muzeum Wojska w Białymstoku.

- W okresie międzywojennym jednostka 42. Pułku Piechoty współtworzyła białostocki garnizon, a jej żołnierze organizowali życie społeczne i kulturalne miasta Białystok. W 1920 roku przy 42. Pułku Piechoty powstał Wojskowy Klub Sportowy, który stanowił początek dzisiejszego mistrza Polski. Mając na względzie konieczność zachowania tej spuścizny dla przyszłych pokoleń oraz chęć stworzenia centrum pamięci, Klub i Muzeum podjęły decyzję o nawiązaniu współpracy przy tworzeniu Galerii Białostockiego Sportu - czytamy w komunikacie Jagiellonii.

Duma Podlasia zadeklarowała, że udostępni Muzeum Wojska archiwalne nagrania, zdjęcia oraz filmy związane z Jagiellonią i białostockim sportem, a ponadto mistrzowie kraju przekażą różnego rodzaju pamiątki w postaci koszulek, proporczyków czy piłek.

- Jednym z głównych celów powstania Galerii jest zgromadzenie pamiątek i trofeów oraz prezentacja dotychczasowych osiągnięć naszych sportowców. Historia białostockiego sportu nierozerwalnie związana jest z Jagiellonią, jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Polsce. Bohaterami kolejnych pokoleń byli i są piłkarze - Antoni Komendo-Borowski, Jacek Bayer czy Jesus Imaz, ale nie zapominajmy też, że z "Jotką" na piersi o największe trofea rywalizowali m.in. lekkoatleci, kolarze czy szpadziści. Muzeum Wojska w Białymstoku łączy dodatkowo z klubem jego wojskowy rodowód i kultywowanie pamięci o 42. Pułku Piechoty - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Każdy może pomóc

Głos w sprawie nawiązania współpracy zabrał również prezes Jagiellonii.

- To dla nas nie tylko wyjątkowy moment, ale także zobowiązanie do pielęgnowania historii i tradycji, które ukształtowały białostocki sport. Jagiellonia wyrasta z korzeni 42. Pułku Piechoty, a dzięki tej współpracy chcemy przyczynić się do utrwalania i popularyzacji jego sportowego dziedzictwa. Nasze wspólne działania obejmą m.in. współpracę przy tworzeniu Galerii Białostockiego Sportu – miejsca, które stanie się hołdem dla wybitnych sportowców, drużyn i wydarzeń związanych z naszym miastem. Jako klub wyrażamy dużą chęć i gotowość do współpracy przy zbieraniu materiałów historycznych, które wzbogacą tę wyjątkową przestrzeń. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca nie tylko podkreśli znaczenie historii w budowaniu tożsamości sportowej regionu, ale także będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń kibiców i zawodników. Wspólnie z Muzeum Wojska w Białymstoku stworzymy projekt, który połączy przeszłość z teraźniejszością i na stałe wpisze się w sportową mapę Białegostoku - oznajmia Ziemowit Deptuła.

Wszystkie osoby, które chciałyby włączyć się w akcję i podarować rzeczy związane ze sportem, proszone są o kontakt mailowy pod adresem sport@mwb.com.pl lub odwiedzenie siedziby Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1825 osób online