Białostocka seniorka uwierzyła fałszywemu policjantowi

2024.12.19 19:30
Białostocka seniorka uwierzyła oszustom, którzy zadzwonili do niej podając się za pracownika poczty i policjanta CBŚP. Jeden z nich najpierw wypytywał czy będzie w domu, bo ma dla niej przesyłkę. Drugi poinformował, że bierze udział w policyjnej prowokacji. Kobieta wierząc, że pomaga policjantom, przekazała 30 tysięcy złotych.
Białostocka seniorka uwierzyła fałszywemu policjantowi
Pixabay

Na telefon stacjonarny 86-latki zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika poczty. Poinformował, że ma zaadresowane do niej dwie przesyłki. Seniorka potwierdziła swoją obecność w domu. Kilka godzin później telefon zadzwonił ponownie. Tym razem 86-latka usłyszała w słuchawce inny męski głos. Dzwoniący przedstawił się jako policjant Centralnego Biura Śledczego Policji. Usłyszała, że funkcjonariusze prowadzą policyjną prowokację, a białostoczanka może pomóc w zatrzymaniu przestępców. Mężczyzna polecił kobiecie, aby ta udała się do banku i wypłaciła oszczędności. W dalszej rozmowie poinformował kobietę, że do jej mieszkania przyjdzie nieumundurowany policjant, któremu przekaże pieniądze na umówione hasło.

Białostoczanka przekonana, że pomaga mundurowym wykonała polecenia oszusta i po wypłaceniu gotówki przekazała ją mężczyźnie, który zapukał do jej drzwi. Po kilku minutach seniorka kolejny raz usłyszała w słuchawce głos mężczyzny, który polecił jej ponowne wypłacenie pieniędzy. Tym razem w innej placówce bankowej. Tam pracownica banku zorientowała się, że 86-latka padła ofiarą oszustów i zaalarmowała prawdziwych policjantów. Dzięki jej czujności, kobieta nie stracił reszty swoich pieniędzy.

Policja już po raz kolejny apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Warto pamiętać, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone "legendy". Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego, gdyż został zatrzymany przez policję. Inną, często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy.

- Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż szukają nieświadomych starszych osób. Pomimo wielu kampanii mających na celu ostrzeganie seniorów, nadal zdarzają się niestety takie przypadki. Dlatego uczmy naszych bliskich jak się przed tym chronić. Nie bądźmy obojętni i nie pozwólmy na to, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia - apelują policjanci.

Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być próba oszustwa, należy koniecznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
2532 osób online