![Ściany międzylokalowe budynków o podwyższonym standardzie akustycznym](https://www.bialystokonline.pl/gfx_artykuly/202502/144509.jpg)
W Polsce wymaganie podstawowe dotyczące izolacyjności akustycznej dla tego typu ścian w porównaniu do innych krajów europejskich nie jest na najwyższym poziomie i według normy PN-B-02151-3:2015 R’A1 wynosi 50dB. Dlatego została przygotowana dodatkowa norma PN-B-02151-5:2017 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 5: Wymagania i zasady klasyfikacji akustycznej budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie akustycznym”. Norma ta określa wymagania dotyczące ochrony przed hałasem w budynkach mieszkalnych, zapewniając standard akustyczny wyższy od podstawowego. Wprowadza ona klasy akustyczne budynków mieszkalnych AQ-0, AQ-1, AQ-2, AQ-3, AQ-4 oraz odpowiednie dla nich wymagania akustyczne, które dotyczą takich kwestii, jak: dopuszczalny poziomu hałasu instalacyjnego, izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych i zewnętrznych. Norma ta określa również metody klasyfikacji akustycznej budynków na podstawie badań kontrolnych przeprowadzonych w budynkach. Wprowadzenie normy stanowi punkt wyjścia do podniesienia polskich wymogów izolacyjności akustycznej stawianych budynkom.
![Ściany międzylokalowe budynków o podwyższonym standardzie akustycznym](https://www.bialystokonline.pl/galerie/3065/101505.jpg)
Obecnie najprostszym i najtańszym sposobem osiągania wysokiej izolacyjności akustycznej jest budowanie jednowarstwowych przegród o dużej masie powierzchniowej z silikatów. Wyroby wapienno-piaskowe mają dużą masę, a co za tym idzie bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Dodatkowymi zaletami ścian z silikatów jest prostota ich wykonania i wysoka odporność na błędy wykonawcze. Spełnienie wymagań podstawowych R’A1 ≥ 50dB zapewnia już jednowarstwowa ściana gr. 18 cm wykonana z pełnych bloczków SILIKAT A18, obustronnie otynkowana tynkiem gr. 10-12 mm oraz odpowiednim połączeniem ze ścianami bocznymi.
SILIKAT 24
Ściany międzymieszkaniowe w budynkach o podwyższonym standardzie izolacyjności akustycznej (apartamenty) powinny mieć grubość minimum 24 cm. Do ich wykonania należy użyć elementów murowych pełnych SILIKAT A24, ich zastosowanie pozwala na osiągnięcie wymagań R’A1 ≥ 53dB. Bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej ścian z bloczków silikatowych najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany są wykonane z silikatów i połączone sztywnym węzłem murarskim. Na podstawie doświadczeń, badań terenowych oraz informacji zawartych w literaturze można przyjmować, że w przypadku tego typu budynków stopień bocznego przenoszenia
dźwięku Ka < 2-3dB.
![Ściany międzylokalowe budynków o podwyższonym standardzie akustycznym](https://www.bialystokonline.pl/galerie/3065/101507.jpg)
![Ściany międzylokalowe budynków o podwyższonym standardzie akustycznym](https://www.bialystokonline.pl/galerie/3065/101506.jpg)
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]